Cesta pre mladé rodiny

Autor: Silvia Baroková | 24.6.2015 o 9:51 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  215x

Demografická kríza, vymieranie národa, ohrozené vyplácanie dôchodkov v budúcnosti. Všetky tieto problémy majú spoločného menovateľa-mizivá podpora mladej slovenskej rodiny. Mať dieťa je dnes pre mnohých luxus. Zmeňme to, kým ječas

Od roku 1989 sme boli svedkami veľkohubých vyhlásení a sľubov všetkých strán a samozrejme vždy pred voľbami, o podpore rodiny. O podpore mladých, o podpore rodín  s deťmi. Výsledky veľmi dobre poznáme a ako vždy, ostalo len pri sľuboch. Mamičky na materskej dostávajú doslova almužnu, mnohé sa preto vracajú do práce už po polroku, čo však pre vzťah matka - dieťa nie je ideálne.  Ale ani mamičky, ktoré sa rozhodnú ísť do práce až po uplynutí materskej dovolenky to nemajú ľahké. Najmä ženy vo väčších mestách bojujú s nedostatkom miest v materských škôlkach, čo riešia hlavne umiestnením svojich ratolestí v súkromných zariadeniach či svoje dieťa zveria o rúk opatrovateľky. To však nie sú lacné riešenia a doslova odrádzajú mladých ľudí od zakladania rodiny s viac ako jedným dieťaťom. . Rodina, ktorá sa rozhodne pre potomka, musí mať pocit, že jej rozhodnutie je spoločnosťou prijímané pozitívne a štát podporí jej úsilie tak, aby aj po výpadku dovtedajších príjmov mohla rodina viesť dôstojný život a vychovávať dieťa v slušných podmienkach.

Riešením by mohol byť návrh Sieť-e na zriadenie rodičovského konta, ktoré umožní rodičom čerpať si štátne sociálne dávky podľa ich potrieb. Na každé dieťa bude určená konkrétna výška štátnej sociálnej dávky (približne vo výške 12-tisíc eur), ktoré si mamička bude môcť vybrať podľa svojich potrieb – napríklad podľa toho, kedy sa rozhodne vrátiť sa do práce.

Keďže až 11-tisíc detí ročne nedostane miesto vo verejnej materskej škole a ich rodičia musia hľadať buď miesto v neporovnateľne drahšom súkromnom zariadení alebo opatrovníka, miesto pre Vaše dieťa preto musí garantovať štát, inak sa z miesta nepohneme.

Ďalšou pomocou pre mladé rodiny je aj navrhovaný zvýšený daňový bonus o 120 eur na dieťa a nezdaniteľný základ na každého dospelého o 680 eur. Toto opatrenie priamo zvýši životnú úroveň rodín, ktorým ostane viac peňazí zo svojich zárobkov. Štvorčlennej rodine s dvoma deťmi prinesie toto opatrenie ročne približne 500 eur.

Myslím si, že toto sú solídne riešenia súčasného stavu. Nemali by byť však jediné a verím, že s podporou širokej verejnosti dospejeme k ďalším opatreniam, ktoré pomôžu mladým rodinám mať viac ako jedno dieťa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?