Cesta pre mladé rodiny

Autor: Silvia Baroková | 24.6.2015 o 9:51 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  204x

Demografická kríza, vymieranie národa, ohrozené vyplácanie dôchodkov v budúcnosti. Všetky tieto problémy majú spoločného menovateľa-mizivá podpora mladej slovenskej rodiny. Mať dieťa je dnes pre mnohých luxus. Zmeňme to, kým ječas

Od roku 1989 sme boli svedkami veľkohubých vyhlásení a sľubov všetkých strán a samozrejme vždy pred voľbami, o podpore rodiny. O podpore mladých, o podpore rodín  s deťmi. Výsledky veľmi dobre poznáme a ako vždy, ostalo len pri sľuboch. Mamičky na materskej dostávajú doslova almužnu, mnohé sa preto vracajú do práce už po polroku, čo však pre vzťah matka - dieťa nie je ideálne.  Ale ani mamičky, ktoré sa rozhodnú ísť do práce až po uplynutí materskej dovolenky to nemajú ľahké. Najmä ženy vo väčších mestách bojujú s nedostatkom miest v materských škôlkach, čo riešia hlavne umiestnením svojich ratolestí v súkromných zariadeniach či svoje dieťa zveria o rúk opatrovateľky. To však nie sú lacné riešenia a doslova odrádzajú mladých ľudí od zakladania rodiny s viac ako jedným dieťaťom. . Rodina, ktorá sa rozhodne pre potomka, musí mať pocit, že jej rozhodnutie je spoločnosťou prijímané pozitívne a štát podporí jej úsilie tak, aby aj po výpadku dovtedajších príjmov mohla rodina viesť dôstojný život a vychovávať dieťa v slušných podmienkach.

Riešením by mohol byť návrh Sieť-e na zriadenie rodičovského konta, ktoré umožní rodičom čerpať si štátne sociálne dávky podľa ich potrieb. Na každé dieťa bude určená konkrétna výška štátnej sociálnej dávky (približne vo výške 12-tisíc eur), ktoré si mamička bude môcť vybrať podľa svojich potrieb – napríklad podľa toho, kedy sa rozhodne vrátiť sa do práce.

Keďže až 11-tisíc detí ročne nedostane miesto vo verejnej materskej škole a ich rodičia musia hľadať buď miesto v neporovnateľne drahšom súkromnom zariadení alebo opatrovníka, miesto pre Vaše dieťa preto musí garantovať štát, inak sa z miesta nepohneme.

Ďalšou pomocou pre mladé rodiny je aj navrhovaný zvýšený daňový bonus o 120 eur na dieťa a nezdaniteľný základ na každého dospelého o 680 eur. Toto opatrenie priamo zvýši životnú úroveň rodín, ktorým ostane viac peňazí zo svojich zárobkov. Štvorčlennej rodine s dvoma deťmi prinesie toto opatrenie ročne približne 500 eur.

Myslím si, že toto sú solídne riešenia súčasného stavu. Nemali by byť však jediné a verím, že s podporou širokej verejnosti dospejeme k ďalším opatreniam, ktoré pomôžu mladým rodinám mať viac ako jedno dieťa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?